Call Now: (800) 537-1660  
 
 

Problema Solution

Paige and Taylor have the same amount to spend on school supplies. Paige buys 4 notebooks and has $8.60 left. Taylor buys 7 notebooks and has $7.55 left. How much does each notebook cost? Write an equation, explain your reasoning, show all work, and solve the problem.

Answer provided by our tutors

Let 'x' represent the cost of one notebook.

4x + 8.60 = 7x + 7.55

........

click here to see the equation solved for x

........

x = $0.35 or 35 cents

Each notebook costs 35 cents.

← Previous Problem Next Problem →
 
 

Copyright © 2007-2018, algebra-online.com. All rights reserved.