Call Now: (800) 537-1660  
The Algebra Buster
The Algebra Buster


April 16th









April 16th

Pre-Algebra Midterm Exam Review


Using divisibility rules , state whether each number is divisible by 2, 3, 4, 5, 6, 9, or 10.
1. 315
2. 136
3. 96
4. 90
5. 78
6. 3762

Give the prime factorization of each number. Write each in expanded and exp onential form .

  Expanded Exponential
7. 125    
8. 144    
9. 198    
10. 297    

Using Venn diagrams, find the GCF and LCM of the given numbers.

11. 40, 60 GCF = LCM =
12. 48, 64 GCF = LCM =
13. 72, 84 GCF = LCM =
14. 36, 45 GCF = LCM =


Simplify the following.


Write each percent as a decimal and a fraction .

  Decimal Fraction
24. 38%    
25. 20%    
26. 62.5%    
27. 84%    


Write each fraction as a decimal and a percent.

  Decimal Percent
28.
4 ½
   
29.
2/3
   
30.
9/20
   
31.
1/8
   
32.
3/10
   
33.
3/5
   

Write each decimal as a fraction in lowest terms and a percent.

  Fraction Percent
34.
0.006
   
35.
0.4
   
36.
0.825
   
37.
0.47
   


Simplify the following.




Put in order from least to greatest.

53. {–1/2, –2/3, 1/4, 0, –1, 5, 7}
54. {14, 0, –14, 12, –2}
55. {–13, 20, –57, 82, –32}
56. {0.5, –0.55, –0.05, 0.505, 0.575}
57. {1/2, 0.6, 1/8, 1.7, –3, –1.8}

Compare using <, >, or =.



Simplify the following.



Write each as a mixed number.



Write as an improper fraction.



Evaluate each ex pression if x = 3, y = 4, and z = 5.



Find the missing value .

100. What % of 150 is 75?
101. 40% of 18 is what #?
102. 36 is 30% of what #?
103. 28.8 is what % of 120?
104. 65% of 26 is what #?
105. 90 is what % of 60?

Find the percent of change . Tell whether it is a percent of increase or decrease. Round to the nearest whole percent.
106. old: $48.50 new: $38.80
107. old: $350 new: $311
108. old: $84 new: $205.80
109. old: $0.36 new: $0.60

Find the total cost.

110. Price: $59.99
Tax: 7%

111. Price: $29.95
 Discount: 20%

112. Price: $325
Tax: 7.5%

113. Price: $325
Discount: 15%

114. Price: $300
Discount: 15%
Tax: 7.25%

115. Price: $99.99
 Discount: 6%
Tax: 6%

Find the missing value.
116.
Principal: $345
Rate: 4%
Time: 3 years
Interest: ?

117.
Principal: $970
Rate: 3.25%
Time: 2 years
Interest: ?
Interest: ?
118.
Principal: $550
Rate: 3.5 %
Time: 3 years
Interest: ?

119.
Principal: $150
Rate: 6%
Time: 6 years
Interest: ?

Match each of the following with the best property. Each choice will be used only once.

120. ax = xa A. distributive property
121. 0 + 8 = 8 B. multiplicative inverse property
122. 4 + x = x + 4 C. substitution
123. D. multiplication property of zero
124. (5 + 7)m = 12m E. additive identity property
125. 7(ab) = (7a)b F. multiplicative identity property
126. G. reflexive property
127. 34 + (16 + 9) = (34 + 16) + 9 H. symmetric property
128. –5(0) = 0 I. transitive property
129. (r)(1) = r J. commutative property of addition
130. 7a = 7a K. commutative property of multiplication
131. 9(a + b) = 9a + 9b L. associative property of addition
132. If 4(–8) = –32, then –32 = 4(–8). M. associative property of multiplication

Classify each number. Write all names that apply.


Word Bank
rational number
real number
integer
whole number
natural/counting number
irrational number


State if the number is rational, irrational, or not a real number.



142. Give an example of a rational number between 1/2 and 1.

Write each number in standard form.


Write each number in scientific notation.
147. 175
150. 0.00001
151. 5.001
152. 0.3054

Find each product or quotient . Express your answer in exponential form .



Find each product or quotient. Express your answer in scientific notation.




Find 2 ratios equivalent to each given ratio.

Tell whether the ratios form a proportion .


 Solve each problem.
174. If 1 subscription costs $21, then how much would you have to pay for 28 subscriptions?

175. Mrs. Jones wanted one iris plant for every 2 lily plants in her garden. If she planted 20 iris bulbs, how many lily bulbs did she plant?


 Find each unit rate.
181. $525 for 20 hours of work
182. 96 chairs in 8 rows
183. 64 beats in 8 measures
184. 12 slices of pizza for $10.20

Determine the better buy using unit rates.
181. 10 gallons of gaso line for $13.70 or 12.5 gallons of gasoline for $17.75

182. $1.65 for 5 pound of bananas or $3.15 for 10 pounds of bananas

Prev Next
 
Home    Why Algebra Buster?    Guarantee    Testimonials    Ordering    FAQ    About Us
What's new?    Resources    Animated demo    Algebra lessons    Bibliography of     textbooks
 

Copyright © 2009, algebra-online.com. All rights reserved.